Advert
Advert Advert

Adıyaman Tatlı Salonu, Lezzetli Tatlılarıyla 30 Yıldır Hizmet Veriyor

Adıyaman’da babasından devraldığı tatlı salonunu 30 yıldır işleten Abdullah Keskin, lezzetli tatlılarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmayı sürdürüyor.

Adıyaman Tatlı Salonu, Lezzetli Tatlılarıyla 30 Yıldır Hizmet Veriyor
Adıyaman Tatlı Salonu, Lezzetli Tatlılarıyla 30 Yıldır Hizmet Veriyor admin

Halka tatlı, tulumba ve Adıyaman’a has tatlı olan peynirli helva ile yıllardır hizmet veren Keskin, tatlı salonu ile sağladığı istihdam ile de dikkat çekiyor.

Yerli ve yabancı bir çok vatandaşın sıcak tatlı yemek için Adıyaman’da uğrak mekanları arasında bulunan Adıyaman tatlı salonu üç nesildir hijyenik şartlarda hizmet veriyor.

6 yaşında tatlı işini yapmaya başladığını belirten 55 yaşındaki Abdullah Keskin,” Rahmetli babamın mesleğiydi. 3 nesildir devam ediyor. Oğlum Enes işi yürütmektedir. Ben de işin başındayım. Organizasyonu yapıyorum. İlk olarak halka tatlı ile başladık. Çeşitlerimize Şam tatlı, tulumba tatlısını da kattık. 17-18 çeşidimiz var. Gün geçtikçe daha da kaliteli daha güzel halkımıza hizmet ediyoruz” dedi.

Şube sayısını artırmayı da hedeflediklerini ifade eden Keskin, “20 kişiye istihdam sağlıyoruz. İşimizi daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Başka şube açmayı düşünüyoruz. İşsiz olan kardeşlerimize iş imkanı sunmak için gayret ediyoruz. Yeni şube açmamızdaki sebep yetişmiş eleman sıkıntısı. Özellikle halka tatlı üzerine bu piyasada bu işi bilen kişiler yok.  93 yılında okul kantinlerine tatlı verirdik. Seyyar satıcılara tatlı veriyorduk. Hafta sonları çocuklar tatlı alıp satıyorlardı. Şimdi ise halka açık kendi dükkanımız da bir yer işletiyoruz. Sabah gece saat 12:00’e kadar sıcak taze tatlılarımız var. Biz malzemenin en iyisini kullanıyoruz. İl dışında gelip burada tatlı yiyenler de var” diye konuştu.

Adıyaman’a has peynirli helva tatlısının bulunduğunu açıklayan Keskin, “Peynirli helvamız var. Fıstıklı, Zeytin yağlı helva. Adıyaman’a hastır. Adıyaman dışında bu ürünlerimiz yapılmıyor. Türkiye’nin her tarafında yapılan tatlı çeşitleri. Peynirli helvamızda tescillenmelidir. Adıyaman Çiğköftesi tescillendi inşallah helvası da tescillenir” açıklaması yaptı.

Üçüncü kuşak olarak işi devralan Enes Keskin ise, “Bizim öncelikle işimizde önemsediğimiz kaliteli yağ, kaliteli undur.  Malzeme olarak birinci sınıf malzeme kullanıyoruz. Kalitenin yanında ustada önemlidir. Peynirli helvamız var Adıyaman’a has bir tatlı. Peynirli helva fıstıklısını da yapıyoruz. Adıyaman tatlı salonu olarak tek şubeyiz. İlerleyen zamanlarda şubeler açmayı hedefliyoruz. Bu işi yapan arkadaşlara tavsiyem kaliteden ödün vermemeleridir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi