Advert
Advert Advert

“Yerli, Üretim, Milli Üretim İle Beraber Tarımdaki Üretimimiz Güzel Olacaktır”

Ekonomideki kalıcı büyümenin sağlanması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan milli ve yerli üretim hamlesiyle Tarım da yaşanan gelişmelerin önemli bir adım olduğunu ifade eden Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, “Yerli, üretim, milli üretim ile beraber bu olgu bu misyonla beraber tarımdaki üretimimiz güzel olacaktır. Gerçekten gen potansiyeli olan bir Anadolu’dayız” dedi.

“Yerli, Üretim, Milli Üretim İle Beraber Tarımdaki Üretimimiz Güzel Olacaktır”
“Yerli, Üretim, Milli Üretim İle Beraber Tarımdaki Üretimimiz Güzel Olacaktır” admin

Adıyaman’a yeni atanan Vali Aykut Pekmezci’yi makamında ziyaret ettiklerini belirten Bereket, “Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi ve Yönetim kurulu olarak Valimiz Aykut Pekmezci’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Genç dinamik biri olduğunu gördük. İnşallah Ticaret ve Sanayi odası olarak Adıyaman için beraber çalışacağız. İlimizi, kentimizi marka şehir yapma yolunda inşallah hep beraber en üst temsilcisi ile ülkemiz adına ilimizi en iyi yerde temsil etmeye çalışacağız. Gerçekten Adıyaman’a yapılması gereken çok iş var. Bizde elimizden gelen her şeyi fedakarlığı yapıp Valimiz ile beraber yeniden oluşum yaparak önemli projeler ile beraber ilimizi daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek için çalışacağız” dedi.

“Her Türlü Teknik Desteği Sahada Çiftçilerimize, Üreticilerimize Sunacağız”

Çiftçilere ellerinden gelen teknik desteği vermek adına üreticilerin yanında olduklarını belirten Bereket,  “Ekim zamanı, üretim başlıyor. Bizi zor bir dönem bekliyor. Üretim girdileri 2017’e göre bu sene yüksek çıkıyor. Çiftçilerimiz bu ülkenin önemli insanları. Ülkedeki ekonomik şartlar ne olursa olsun üretmek zorunda olan insanlar. Dolayısıyla bu güzelim araziler bu güzelim coğrafya  da üretmek zorundalar. Ülkemiz yeni bir ihracat dönemine girdiğinden yapılan üretimlerin ihracata dayalı olması çiftçilerimizin biraz daha nefes almasına imkan sağlayacak. Ülke olarak çiftçilerimiz ile çalışacağız. Elimizden gelen her türlü teknik desteği saha da çiftçilerimize üreticilerimize sunacağız” diye konuştu.

“İthalat Değil. İhracat Yapan Ülke Olma Peşindeyiz”

Tarıma önemli desteklerin verilmesi gerektiğini, ithal eden değil ihracat yapan ülke olma yolunda adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Bereket, “Asla pes etmek yok. İnadına üreteceğiz. Ülkemiz bu dönemden sonra özellikle üretime ağırlık vermesi gerekiyor. Her zaman söylüyorum 3 potansiyelimiz var. Bunlardan bir tanesi de tarım. Tarım olmazsa olmaz. Bundan sonra ithalat değil. İhracat yapan ülke olma peşindeyiz. Bununda olması için gereken tüm adımları atacağız” açıklaması yaptı.

“Alternatif Ürünler Arasında Zeytin ve Antep Fıstığı da Olmalıdır”

Adıyaman’da Badem de önemli bir yol kat edildiğini ama alternatif ürün olarak Zeytin ve Antep fıstığına da önem verilmesi gerektiğini açıklayan Bereket, “Badem kenti olduk. Bunun dışında bana göre bademden sonra iki ürün daha önemli. Bunlardan bir tanesi zeytin ve antep fıstığı. Antep fıstığı, gen potansiyeli olan bir bölgedeyiz. Türkiye’de alan olarak üçüncü sıradayız. Antep fıstığı son zamanlar da çok büyük bir fiyat artışıyla dikkat çekti. Antep fıstığı gençlik dönemi uzun. 8-10 yıl sonra verim veriyor. Yeni kapama bahçeleri zeytin ve antep fıstığı üzerine yapılır. Hibrit tohumları ithal ediliyor. Bu da tarım ülkesinde dışarıdan bunları alıyor olmamız bizim için üzücü. Tabi yeni yeni laboratuvarlarımız oluşmaya başladı. Araştırma enstitümüzde yeni çeşitlerimizle sahaya çıkmaya başladık. Yerli, üretim, milli üretim ile beraber bu olgu bu misyonla beraber tarımdaki üretimimiz güzel olacaktır. Gerçekten gen potansiyeli olan bir Anadolu’dayız. Tarımsal sektörde çok büyük KDV olmadı zaten. Geçen yıl itibariyle gübre de yüzde 1’e düştü. Bu beyaz eşya, otomotiv sektöründeki KDV indiriminin piyasaya yansıyacağına inanıyorum. Bizim en büyük sorunlarımızdan bir tanesi ekonomik acıdan enflasyondur. Enflasyonu düşürmemiz gerekiyor. Enflasyon düşmeden faizler düşmüyor. Faiz oranlarını düşürürsek reel ekonomi daha fazla çalışmaya başlar. Ekonomi durgun olduğu dönem de kamu yatırımlarının da durağan olduğu bir dönem de bu projelerin durmaması gerektiğine inanıyorum. Hükümetimizin kamudaki kemer sıkma olayına ben katılıyorum. Kesinlikle kamu da israfın önlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi