Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert Advert

Adıyaman’daki İşsizlere 54 Milyon Ödeme Yaptı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2018 yılı dördüncü toplantısı Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Adıyaman’daki İşsizlere 54 Milyon Ödeme Yaptı
Adıyaman’daki İşsizlere 54 Milyon Ödeme Yaptı

Toplantıya, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, ilgili kurum amirleri ile Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı. 

 İŞKUR’un 2018 yılı Adıyaman’daki faaliyet ve çalışmalarının masaya yatırıldığı toplantıda, 2018 yılında Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında Ocak-Eylül döneminde toplam 43 adet Programın açıldığı ve bu programlarda 1473 'ü erkek ve 1189'u kadın olmak üzere toplam 2.662 kişi istihdam edilerek işsizlere toplam 54 Milyon 22 Bin TL ödeme yapıldığı vurgulandı.  

 Toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü M. Emin Yücekaya, bir önceki toplantıda alınan kararları özetleyerek, İŞKUR İl Müdürlüğünün 2018 yılında yaptığı çalışmaları değerlendirerek, 2019 yılında yapılacak faaliyetlerle ilgili kurulu bilgilendirdi.

 Toplantıda konuşan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “İşgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik İşgücü yetiştirme ve mesleki eğitim programları kapsamında Adıyaman’da 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde 154 adet Kurs ve 495 adet işbaşı eğitim programı olmak üzere toplam 649 kurs ve İşbaşı Eğitim Programı açılmış bu programlara 2.833' ü erkek ve 3.391'i kadın olmak üzere toplam 6.224 kişi katılmıştır Toplum Yararına Programları kapsamında Ocak-Eylül döneminde toplam 43 adet Program açılmış bu programlarda 1473 'ü erkek ve 1189'u kadın olmak üzere toplam 2.662 kişi istihdam edilmiştir. 2018 yılı Ocak- Eylül döneminde aktif İşgücü Hizmetleri ve Toplum Yararına Programlar kapsamında yapılan toplam ödeme tutarı: 44 Milyon 72 Bin TL olup, işsizlik sigortası kapsamında yapılan 9 Milyon 950 Bin Türk lirası ile birlikte işsiz vatandaşlarımıza toplam 54 milyon 22 bin lira ödeme yapılmıştır. İşgücü ihtiyacının giderilmesine ve istihdamın arttırılmasına yönelik mesleki eğitim faaliyetleri kapsamında İŞKUR tarafından işe İlk Adım ve İş'te Anne projeleri başlatılmış, Türkiye genelinde ayrı ayrı olmak üzere 5000 hedef belirlenmiştir. Projelerde özellikle genç ve kadınlara öncelik verilmesi amaçlanmıştır.” dedi.

-İşe İlk Adım Projesi

 Gençlere istihdam alanı sağlamak amacıyla Çalışma ve İş Kurumu tarafından hayata geçirilen “İşe İlk Adım Projesi”ne de değinen Vali Nurullah Naci Kalkancı, “İşe İlk Adım Projesi'nden ön lisans ve lisans mezunu, 18-29 yaş arası gençler faydalanabilecektir. 3 ay ile 9 ay arasında değişen program süreci boyunca gençlere günlük 61,65 TL tutarında cep harçlığı ödenecek. İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için işverenlere zorunlu istihdam sürecinde net asgari ücretin yüzde 50'si tutarında İŞKUR tarafından destek sağlanacak. Bu süreden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi halinde net asgari ücretin yüzde 25'i tutarında ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edecek. Böylece, üniversite mezunu gençlerin işbaşı eğitim programından sonra uzun süreli istihdamı sağlanması amaçlanmaktadır.” dedi.

-İşte Anne Projesi

 İŞKUR’un çalışmak isteyen anneleri teşvik edecek önemli bir destek programı olan “İşte Anne Projesi” ni başlattığını kaydeden Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bu program ile İŞKUR meslek eğitim kurslarına katılan annelere günlük 70 lira cep harçlığı verecek. Bu proje çalışmak isteyen kadınları mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarına yönlendirmek üzere planlanmış projedir. Projeden yararlanan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında cep harçlığı ödenecektir. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe veya gündüz bakım evine devam eden kadınlar kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabilecektir. Bakım desteği yalnızca 1 çocuk için verilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen kadınlar Adıyaman Çalışma ve İş Kurumu II Müdürlüğüne başvurabilecektir. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararları doğrultusunda 2019 yılında da işgücü ihtiyacının giderilmesine ve istihdamın arttırılmasına yönelik mesleki eğitim faaliyetleri arttırılarak devam edecektir.” dedi.

Kaynak : PHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ