Üzeyir Peygamber Türbe İNŞAATI YARIM KALDI

Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Gerger ilçesi arasında bulunan Hz Üzeyir Peygamber Türbesi’nin inşaatı hayırseverlerden yardım bekliyor.

Üzeyir Peygamber Türbe İNŞAATI YARIM KALDI
Üzeyir Peygamber Türbe İNŞAATI YARIM KALDI Admin
Haberin galerisi için tıklayın!

Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Gerger ilçesi arasında bulunan Hazreti Üzeyir Peygamber türbesindeki inşaat yarım kaldı.
2017 yılında inşaatına başlanılan cami ve türbenin maddi imkansızlıklar dolayısıyla yarım kaldığını belirten Hz. Üzeyir Peygamber Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı İsmail Yoloğlu, “Halkın desteğiyle inşaatını sürdürdüğümüz türbe ve camimizin tamamlanabilmesi için hayırsever vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz” dedi.
İsmi Kur’an-ı Kerim’in Tevbe Suresi 30. ayetinde geçen, Bakara Suresi’nde ise menkıbesine işaret edilen Hazreti Üzeyir Peygamberin Adıyaman’ın Gerger ilçesi Siver köyündeki makamında restorasyon kapsamında mevcut cami yıkılarak yerine yenisi yapılıyor.
Yıllardır inşaatı bitmeyen Üzeyir peygamber türbesi, yetkililerden yardım bekliyor. 
ÜZEYİR PEYGAMBER KİMDİR?
İsrail oğullarına göre meşhur bir peygamber olan Üzeyr (a.s)'in adi Kur'an-i Kerim’de geçmektedir. Fakat İslâm’a göre onun peygamber olup olmadığı hususunda ihtilaf vardır. Üzeyr (a.s)'in adi hakkında da alimlerin farklı yorumları vardır. Bazı alimlere göre onun adı Arapça bir isimdir. Diğer bazı âlimlere göre ise, Üzeyr kelimesi Arapça değil, İbranicedir (el-Ukberî, imlau ma menne bihi'r Rahman, Misir, 1961, II, 7).
İbranicede Üzeyr kelimesinin karşılığı "Azra"dir. Tevrat'ın bu dildeki nüshasında böyle geçmektedir (Biblio Hobraica, nsr. Rud. Kittel, Stuttgart,1952; Esra, VII,1; Nehemio, VIII,13). Üzeyr (a.s), Harun Peygamber'in neslinden gelmektedir (es-Sa'lebî, el-Arais, Misir, 1951, 344). Tevbe Suresi 9/30, 31 ayetlerde ismi açıkça zikredilen Üzeyir Peygamberin hikayesi Bakara suresinde (259. Ayet) açıkça anlatılmaktadır. Bazı rivayetlere göre makam olan ve bazı rivayetlere göre de türbe olan mekanın türbe olma ihtimali oldukça yüksektir.

Günümüzde hala arpa şeklinde görülen ve hiç tükenmeyen taşların varlığı bu zatın kerametinin bir işareti olarak kabul edilmektedir. Üzeyr (a.s) ile ilgili bulunduğu söylenen bir ayet de şöyledir; "Yahut görmedin mi o kimseyi ki, evlerinin çatıları duvarları üzerine çökmüş (yıkık dökük olmuş) ıssız bir kasabaya uğradı. "Ölümünden sonra Allah bunları nasıl diriltir acaba!" dedi. Hemen Allah onu öldürdü yüz sene sonra tekrar diriltti. "Ne kadar kaldın burada?" dedi. "Bir gün yahut birkaç saat" dedi. Allah ona: "Bilakis yüz sene kaldın. Yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamıştır. Bir de eşeğine bak. Seni İnsanlar için bir ayet (ibret işareti) kılalım diye (yüz sene ölü tuttuk sonra tekrar dirilttik). Şimdi sen kemiklere bak, onları nasıl birbiri üstüne koyuyor, sonra ona nasıl et giydiriyoruz. " dedi. Durum kendisince anlaşılınca, "şüphesiz Allah’ın her şeye kadir olduğunu bilmeliyim" dedi (Bakara, 2/259).

Peygamber olsun veya olmasın, Üzeyr (a.s) Allah'a tam manasıyla inanmış, kamil iman sahibi olan bir zattı. Hayati boyunca, Allah’ın rızasını kazanmak, hayra koşmuştur. Çevresindeki İnsanları da bu şekilde inanmaya ve Allah’ın emir ile yasaklarına riayet etmeye davet etmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOÇ. DR. ÖZBOLAT, 3B BİYOYAZICILARLA ORGAN BASIMI  KONUSUNU ANLATACAK
DOÇ. DR. ÖZBOLAT, 3B BİYOYAZICILARLA ORGAN BASIMI KONUSUNU ANLATACAK
Milletvekili Toprak’tan 19 Mayıs Mesajı
Milletvekili Toprak’tan 19 Mayıs Mesajı